8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان

سرطان روده و راه های پیشگیری و درمان

سرطان-روده-بزرگ,-طول-عمر-بیماران-سرطان-روده-بزرگ,-سرطان-روده-پیشرفته,-علائم-سرطان-روده-در-زنان-چیست,-علائم-سرطان-روده-بزرگ 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان بهترین جراح متخصص جراحی تشخیص علایم سرطان روده بزرگ در زنان مردان طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ پیشرفته دکتر سرطان روده کولیت

8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان، سرطان روده بزرگ Colorectal cancer که به نام‌های سرطان کولون، سرطان رکتوم یا چنگار روده بزرگ شناخته می‌شود. بسیاری از سرطان های روده بزرگ به دلیل عوامل ناشی از سبک زندگی و افزایش سن ایجاد می‌شوند و تعداد کمی از موارد به خاطر اختلالات ژنتیکی ارثی اتفاق می‌افتند.

سرطان روده یا کانسر روده یکی دیگر از سرطان های شایع است که گریبان گیر بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا می شود. این سرطان، روده بزرگ را درگیر می کند. روده بزرگ در قسمت پایانی دستگاه گوارش قرار دارد.  این بیماری معمولا در افراد مسن رخ می دهد ولی این به این معنا نیست که گروه های سنی دیگر به آن مبتلا نمی شوند.

تشخیص سرطان روده در اصفهان

همه ما باید این را مد نظر داشته باشیم که برخی از سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، در ابتدا قابل تشخیص نیستند اما با داشتن اطلاعات و آگاهی در مورد این سرطان می توانیم از وقوع آن جلوگیری کنیم. سرطان پایان زندگی نیست و در صورت تشخیص زود هنگام و مراجعه به پزشک، سرطان قابل پیشگیری و درمان است.

برای برطرف کردن نگرانی هایتان در مورد علائم سرطان کبد بهتر است با مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی علت علائم تان را مشخص کنید و سریعا تحت درمان قرار گیرید. دکتر حجت الله ایران نژاد متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی شما را در مورد 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان راهنمایی میکنند.

سرطان روده بزرگ, طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ, سرطان روده پیشرفته, علائم سرطان روده در زنان چیست, علائم سرطان روده بزرگ, تشخیص سرطان روده با یک تست ساده, آیا سرطان روده بزرگ قابل درمان است؟, ایا سرطان روده کشنده است, دکتر سرطان روده, بهترین دکتر کولیت روده, دکتر روده اصفهان, بهترین دکتر سرطان روده در اصفهان, بهترین جراح روده در اصفهان, دکتر خوب برای سرطان روده, فوق تخصص جراحی روده در اصفهان, متخصص معده و روده در اصفهان, بهترین دکتر روده 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان بهترین جراح متخصص جراحی تشخیص علایم سرطان روده بزرگ در زنان مردان طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ پیشرفته دکتر سرطان روده کولیت

نشانه های سرطان روده چیست؟

در بسیاری از مبتلایان به سرطان روده هیچ گونه علامتی در مراحل اولیه کانسر خود را مشاهده نکردند. ظاهر شدن علائم به اندازه و محل سرطان در روده بستگی دارد و در هر فرد به گونه ای متفاوت ظاهر می شوند. مقاله 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان، در ارتباط با سرطان روده توضیح میدهد.

علامت و نشانه های سرطان روده بزرگ شامل موارد زیر می باشد

 • تغییر مداوم در عادات روده، از جمله اسهال یا یبوست
 • احساس اینکه روده شما هنوز خالی نشده (یبوست)
 • احساس درد و ناراحتی مدام در شکم
 • کم خونی شدید ناشی از فقر آهن
 • دیدن خون در مدفوع
 • کاهش وزن بیش از حد
 • ضعف یا خستگی
 • خونریزی مقعد

اگر چه ممکن است این علائم ناشی از بیماری های دیگر مانند بواسیر یا بیماری های التهابی روده باشد، اما بایستی حتما در مورد آنها با پزشک خود مشورت نمایید. خون در مدفوع، حتی اگر به طور گاه و بیگاه دیده شود، نبایستی نادیده گرفته شود.

عوامل خطرناک سرطان روده بزرگ

 1. سن بالا : سرطان روده در هر سنی قابل تشخیص است، اما شواهد بیانگر این است که بیشتر مبتلایان به این بیماری بالای 50 سال سن دارند.
 2. سابقه ابتلاء به سرطان روده : اگر سرطان روده کاملا جراحی و برداشته شود، امکان بروز سرطان در روده بزرگ یا راست روده نیز وجود دارد.
 3. شرایط التهابی روده : بیماری التهابی مزمن روده مانند کویت اولسراتیو و بیماری کرون می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.
 4. سندروم های ارثی : برخی جهش های ژنی که در طی چند سال از خانواده شما گذشته، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
 5. سابقه خانوادگی : اگر یک خویشاوند خونی مبتلا به این بیماری داشته باشید، خطر اینکه شما به این سرطان دچار شوید، نیز وجود دارد.
 6. رژیم غذایی کم فیبر و پر چرب : تحقیقات نشان داده که افرادی که سرطان روده بزرگ دارند از رژیم های غذایی پر گوشت و فست فودها بیشتر استفاده کرده اند.
 7. دیابت : یکی از بیماری هایی که ممکن است باعث بروز کانسر روده شود دیابت می باشد.
 8. اضافه وزن : چاقی علاوه بر به وجود آوردن سایر بیماری ها ، منجر به وجود آمدن سرطان روده نیز می شود.
 9. سیگار کشیدن : مصرف دخانیات خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.
 10. الکل : استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی ، افراد را بیشتر در معرض این بیماری قرار می دهد.
 11. پرتو درمانی : پرتو درمانی به سمت شکم برای معالجه سرطان های قبلی، ممکن است سرطان روده را به وجود بیاورد.
 12. سبک زندگی بی تحرک : افراد کم تحرک، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. به طور منظم ورزش کردن مبتلا شدن به سرطان روده را کم می کند.
نمایش بیشتر مقالات...
بهترین جراح ماستکتومی در اصفهان 2022

جلوگیری از سرطان و کاهش مرگ و میر با ورزش

تحقیقات ثابت کرده ۳ تا ۴ دقیقه فعالیت بدنی شدید در روز، می‌تواند خطر مرگ زود هنگام را کاهش ‌دهد. محققان در مطالعه جدیدی می‌گویند تنها 3 تا ۴ دقیقه فعالیت شدید بدنی در روز می تواند با کاهش ۴۰ درصدی مرگ زود هنگام ناشی از سرطان و کاهش ۴۹ درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی ارتباط داشته باشد.
فعالیت بدنی شدید می تواند کارهایی مانند بازی کردن با کودکان و حیوانات خانگی، انجام سریع خریدهای منزل، بالا رفتن سریع از پله، دویدن برای رسیدن به مترو و وسایل نقلیه یا کارهای دیگری از این قبیل باشد که در طی روز با سرعت انجام می شوند.

بررسی و تشخیص سرطان روده چگونه انجام می شود ؟

 • آزمایشات ایمونو شیمیایی مدفوع (FIT) : این آزمایش از روی خون های مخفی در مدفوع انجام می شود. رگ های خونی در پولیپ ها یا سرطان بزرگتر غالبا شکننده هستند و به راحتی توسط مدفوع آسیب می بینند.
 • آزمایش DNA مدفوع : سرطان روده یا سلول های پولیپ غالبا دارای جهش ژنتیکی DNA در ژن ها خاص هستند و سلول هایی که دارای این جهش ها هستند، وارد مدفوع می شوند در این آزمایش نشانه ها مورد بررسی قرار می گیرند.
 • کلونوسکوپی : پزشک متخصص، شکل ظاهری روده بزرگ و راست روده را مشاهده می کند و در هر ناحیه ای که غیر طبیعی به نظر رسید، بررسی می کند. یک وسیله لوله مانند که دارای دوربین است را به داخل روده می فرستند و از روی شواهد نتایج حاصل شده را اعلام می کند. قبل از انجام کونوسکوپی روده بیمار باید تمیز و پاک باشد که به وسیله قرص و شربت های ملین، انجام این کار آسان می شود.
 • کلونوگرافی CT : این روش نوع پیشرفته اسکن توموگرافی کامپیوتری است که از روده بزرگ و راست روده با استفاده از اشعه ایکس تصاویر مربوطه را ثبت می کند.
نمایش بیشتر مقالات...
ابدومینوپلاستی فتق بعد از زایمان

شیمی درمانی برای پیشگیری و درمان سرطان روده

 • شیمی درمانی سیستمیک : داروها مستقیما از رگ وارد خون می شوند یا ممکن است به صورت خوراکی مصرف شوند. این داروها وارد جریان خون می شوند و به نواحی مختلف بدن می رسند. این شیمی درمانی می تواند از گسترش سرطان به نقاط دیگر بدن جلوگیری بعمل آورد.
 • شیمی درمانی منطقه ای : به گونه ای صورت می گیرد که تمرکز شیمی درمانی بر روی سلول های سرطانی همان منطقه آلوده شده است. در این روش ، رسیدن داروهای شیمیایی را به دیگر نقاط بدن محدود می کنند و عوارض جانبی را کمتر می کند.
 • جراحی : این روش درمانی، در درمان بسیاری از سرطان ها کاربرد دارد. در جراحی سرطان روده مانند کونوسکوپی، روده کاملا پاک و تمیز باشد و خوردن داروهایی توسط دکتر تجویز می شود.

عمل جراحی سرطان روده در اصفهان

کولکتومی : در این جراحی قسمتی از روده بزرگ برش داده می شود یا به کلی حذف می گردد. اگر تنها بخشی از روده برداشته شود به آن سگمنتال می گویند. معمولا با توجه به اندازه و محل سرطان، حدود یک چهارم تا یک سوم روده برداشته می شود. اگر تمام روده بزرگ برداشته شود به این عمل، کلکتومی می گویند. این روش معمولا صورت نمی گیرد جز مواردی که سرطان مشکل های دیگری مانند وجود صدها پولیپ در روده بزرگ به وجود آورده باشد.

نمونه برداری (بیوپسی) : روش هایی مانند آندوسکوپی و آزمایش های تصویربرداری می توانند مناطقی را پیدا کنند که شبیه سرطان هستند. اما تنها راه دانستن به طور قطع انجام بیوپسی است. در نمونه برداری، قطعه ای از ناحیه غیرطبیعی برداشته می شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

تغذیه در پیشگیری به سرطان روده

تأثیر تغذیه مناسب بر سرطان روده بزرگ موضوعی انکار ناپذیر است. برخی مطالعات، افرادی که به درستی غذا می خورند، ورزش می کنند، وزن خوبی دارند و مصرف الکل را به حداقل می رسانند، احتمال ابتلا به سرطان روده را بیش از یک سوم کمتر نشان داده است.

 • لبنیات : مطالعات نشان می دهند که مصرف لبنیات سرشار از کلسیم، احتمال ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهند. مکمل های کلسیم نیز ممکن است مفید باشند. ویتامین D که به شیر افزوده می شود نیز ممکن است از شما در برابر این نوع سرطان محافظت کند.
 • غلات کامل : این مواد غنی از مواد مغذی هستند و منابع خوبی از منیزیم و فیبر می باشند. روزانه 90 گرم غلات سبوس دار بخورید – بلغور جو دوسر، نان گندم سبوس دار و برنج قهوه ای گزینه های خوبی به شمار می روند.
 • حبوبات : حبوبات (به عنوان مثال دانه های سویا، نخود و عدس) مملو از فیبر، پروتئین و ویتامین های E و B هستند. آنها همچنین دارای ترکیباتی به نام فلاونوئیدها هستند که می توانند مانع از رشد تومورها شوند، همچنین برخی از آنتی اکسیدان ها ممکن است به حفاظت از شما در برابر سرطان روده کمک کنند.
 • میوه ها و سبزیجات رنگارنگ : میوه و سبزیجات دارای مواد طبیعی هستند که ممکن است رشد سلول های سرطانی را مسدود کرده و یا با التهابی که می تواند باعث سرطان شود، مقابله کنند. مطالعات مربوط به ارتباط میوه ها و سبزیجات با جلوگیری از سرطان روده بزرگ متفاوت بوده، اما به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم توصیه می شوند.
 • ماهی : ماهی های چرب مانند سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای سلامت قلب بسیار مفید می باشند و ممکن است رشد سلول های سرطانی را به تاخیر اندازند. هنوز ثابت نشده است که خوردن ماهی می تواند در جلوگیری از سرطان روده موثر باشد یا نباشد. تحقیقات نشان می دهند افرادی که به جای گوشت قرمز ماهی می خورند، کمتر به سرطان روده مبتلا می شوند.
نمایش بیشتر مقالات...
6 دلیل برای عمل ماموپلاستی در اصفهان

مواد غذایی مضر برای سرطان روده

سرطان روده بزرگ, طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ, سرطان روده پیشرفته, علائم سرطان روده در زنان چیست, علائم سرطان روده بزرگ, تشخیص سرطان روده با یک تست ساده, آیا سرطان روده بزرگ قابل درمان است؟, ایا سرطان روده کشنده است, دکتر سرطان روده, بهترین دکتر کولیت روده, دکتر روده اصفهان, بهترین دکتر سرطان روده در اصفهان, بهترین جراح روده در اصفهان, دکتر خوب برای سرطان روده, فوق تخصص جراحی روده در اصفهان, متخصص معده و روده در اصفهان, بهترین دکتر روده 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان بهترین جراح متخصص جراحی تشخیص علایم سرطان روده بزرگ در زنان مردان طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ پیشرفته دکتر سرطان روده کولیت

 • گوشت قرمز : به گفته دانشمندان، مصرف مداوم گوشت قرمز مانند گوشت گاو و گوشت بره، احتمال ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند، اما علت آن را نمی دانند.
 • گوشت فرآوری شده : گوشت هایی مانند گوشت های دودی یا گوشت هایی که مواد شیمیایی به آنها افزوده شده مانند هات داگ، بیکن، ژامبون و … می توانند احتمال ابتلا به سرطان روده را افزایش دهند.
 • مصرف الکل : نوشیدن متوسط یا زیاد الکل (2 یا 3 لیوان در روز) می تواند 20 درصد احتمال ابتلا به سرطان و نوشیدن زیاد، تا 40 درصد می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

دیورنیکول کولون چیست؟؟

دیورتیکول به معنی ایجاد کیسه در دیواره روده بزرگ است این وضعیت با افزایش سن احتمال آن بیشتر می شود. روده بزرگ را کولون می نامند، که شامل سکوم، کولون صعودی، کولون عرضی، کولون نزولی، سیگمویید رکتوم و کانال مقعدی است.

عوامل ایجادی دیورتیکول چیست ؟

 • یبوست های مکرر و طولانی : به علت کم مصرف نمودن سبزیجات میوه وغذاهای حاوی فیبر ایجاد می شود
 • خود دیورتیکول به خودی خود مشکلی ندارد ولی اگر دچار عفونت و یا التهاب شود ‌و ادامه پیدا کند منجر به پارکی روده شده که وضعیت اورژانس است و بیمار به صورت اورژانس تحت عمل جراحی قرار می گیرد و آن قسمت از روه که پاره شده خارج شود و سر روده از پوست بیرون گذاشته میشود و پس از چند ماه مجددا پیوند روده انجام می شود.

علایم التهاب دیورتیکول چیست؟

 • درد ناحیه تحتانی و چپ شکم
 • تب
 • یبوست
 • بی اشتهایی

راه جلوگیری از بیماری دیورتیکول

 • تا حد ممکن مصرف سبزیجات و میوه زیاد شود
 • مصرف مایعات فراوان
 • تحرک داشته باشد

مصرف انتی بیوتیک خوراکی :  به طور خلاصه بایستی از یبوست جلوگیری شود تا زمینه بروز بیماری دیورتیکول از بین برود

فیلم عمل سرطان روده بزرگ

ویدئوها از یوتیوب گرفته شده است . برای مشاهده ویدئو لازم است فیلتر شکن خود را روشن کنید

سرطان روده بزرگ در جوانان ایرانی دو برابر شده. راه‌های پیشگیری؟ https://youtu.be/ZMELFI2zH6s

سخن پایانی دکتر ایران نژاد

علائم سرطان روده بسته به وضعیت و شدت سرطان می تواند شامل مواردی مانند اسهال، یبوست، مدفوع خونی، تغییر غلظت مدفوع، کاهش وزن، از دست دادن اشتها، درد شکمی و پاره ای موارد دیگر باشد. همانطور که مطالعه کردید، در صورت متاستاز شدن این سرطان، علائم بسته به بخشی از بدن که درگیر شده است، می تواند موارد متفاوتی را در برگیرد.

با مطالعه مقاله 8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان، در صورت مواجهه با هر یک از علائم گفته شده، به پزشک متخصص مراجعه نموده و او را در جریان وضعیت خود قرار دهید. چرا که با تشخیص به موقع و زود هنگام سرطان روده، احتمال درمان بیماری افزایش می یابد.

4.7/5 (6 دیدگاه ها)

2 thoughts on “8 نشانه درباره عوامل خطرناک سرطان روده در اصفهان

  1. با سلام
   علت انسداد روده بعد از جراحی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که با مراجعه به پزشک متخصص خود و راه درمان را پیگیری کنید تا عوارض بعدی متوجه شما نگردد.
   با این حال برای علت انسداد روده بعد از جراحی مطلب زیر به شما کمک خواهد کرد

   علت انسداد روده پس از اعمال جراحی بر روی شکم ؟؟!!
   علت آن باندهای چسبنده (adhesion. Band) که در ۹۳ درصد، اعمال جراحی بر روی شکم ایجاد می شود که معمولا در چند روز اول پس از عمل، باند درست می شود.
   ولی ممکن است ماه ها یا حتی سال ها پس از عمل ..علایم نشان دهند

   در چه بیمارانی احتمال آن بیشتر میشود؟
   افرادی که اعمال جراحی بر روی لگن انجام میشود مانند جراحی بر روی رحم و تخمدان ها در زنان و یا روده داخل لکنی جراحی کرده اند

   علت انسداد روده بعد از جراحی :
   جراحی های شکم و دستکاری های حین عمل
   اشعه درمانی به شکم جهت تومورها
   عفونت های داخل شکم
   عفونت های ناشی از رحم ‌دستگاه تناسلی زنانه
   پارکی اپاندیس

   علایم انسداد روده بعد از جراحی :
   در بیشتر مواقه بی علامت هستند
   دردهای شدید و قولنجی شکم
   تهوع
   استفراغ
   بزرگ شدن شکم
   عدم دفع گاز و مدفوع
   کم آب شدن شدید بدن : بنحوی که پوست کاملا خشک میشود ‌دهان کاملا خشک میشود ‌ادرار غلیظ ‌و بسیار کم میشود و اگر این وضعیت سریعا برطرف نشود منجر به آسیب کلیه ها میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *