جراحی پیلونیدال در اصفهان

کیست پیلونیدال چیست؟

جراحی پیلونیدال در اصفهان، کیست پیلونیدال یک کیسه گرد از بافت است که با هوا یا مایع پر شده است. این نوع کیست رایج در چین باسن قرار دارد و معمولاً به دلیل عفونت پوستی ایجاد می شود. کیست پیلونیدال یک بیماری شایع است و سالانه بیش از 70000 مورد در ایران گزارش می شود. اما بسیاری از مردم از ذکر آن، حتی برای جراح و پزشک متخصص کیست پیلونیدال خجالت می کشند.

کیست پیلونیدال می تواند باعث درد شود و نیاز به درمان دارد. کیست پیلونیدال می تواند یک مشکل حاد باشد یا ممکن است کیست مزمن (عود ​​کننده) داشته باشید. اگر درمان نشوند، کیست های پیلونیدال مزمن نیز می توانند منجر به آبسه و حفره های سینوسی (فضاهای خالی زیر پوست) شوند.

کیست پیلونیدال (که به آن بیماری کیست پیلونیدال، بیماری پیلونیدال بین گلوتئال یا سینوس پیلونیدال نیز گفته می شود) یک بیماری پوستی است که در چین باسن رخ می دهد، در هر جایی از دنبالچه تا مقعد ایجاد میشود. کیست پیلونیدال بسیار دردناک است به خصوص در حالت نشسته می تواند بسیار ایجاد درد کند.

کیست پیلونیدال معمولاً به دلیل عفونت پوستی ایجاد می شوند و اغلب دارای موهای رشد کرده در داخل حفره هستند. در طول جنگ جهانی دوم، کیست پیلونیدال اغلب “بیماری راننده جیپ” نامیده می شد، زیرا در افرادی که اغلب می نشینند شایع تر بود.

چه کسانی ممکن است به کیست پیلونیدال مبتلا شوند؟

هر کسی ممکن است به کیست پیلونیدال مبتلا شود، اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری هستند:

 • مردان (مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به کیست پیلونیدال هستند)
 • افراد بین سن بلوغ تا 40 سالگی (میانگین سنی بین 20 تا 35 سال است)
 • افرادی که تمام روز می نشینند (مانند رانندگان کامیون و کارکنان اداری)
 • افراد دارای اضافه وزن (از اضافه وزن تا چاقی)
 • افرادی که موهای بدن ضخیم یا خشن دارند (این می تواند در خانواده ارثی باشد)
 • افرادی که بیشتر لباس های تنگ می پوشند (این می تواند وضعیت پوست را بدتر کند)

بهترین جراح سینوس پیلونیدال, بهترین دکتر جراح پیلونیدال, بهترین متخصص جراحی عمومی اصفهان, پیلونیدال, پیلونیدال اصفهان, پیلونیدال سیست, جراح پیلونیدال, جراحی پیلونیدال, جراحی سینوس پیلونیدال با لیزر, جراحی سینوس پیلونیدال به روش باز, جراحی سینوس پیلونیدال به روش بسته, جراحی کیست پیلونیدال, جراحی کیست پیلونیدال با لیزر, جراحی لیزر سینوس پیلونیدال, سینوس پیلونیدال, سینوس پیلونیدال اصفهان, سینوس پیلونیدال با لیزر, سینوس پیلونیدال بعد از عمل, سینوس پیلونیدال جراحی, سینوس پیلونیدال در نوزادان, سینوس پیلونیدال درمان, سینوس پیلونیدال درمان خانگی, سینوس پیلونیدال لیزر, سینوس پیلونیدال و معافیت سربازی, عمل جراحی پیلونیدال, لیزر سینوس پیلونیدال اصفهان, متخصص پیلونیدال, متخصص جراحی عمومی, متخصص جراحی عمومی اصفهان, متخصص جراحی عمومی به انگلیسی, متخصص جراحی عمومی چیست, متخصص جراحی عمومی و لیزر, متخصص سینوس پیلونیدال
بهترین جراح سینوس پیلونیدال اصفهان, بهترین دکتر جراح پیلونیدال اصفهان, سینوس پیلونیدال درمان, سینوس پیلونیدال درمان خانگی

آیا کیست پیلونیدال ارثی است؟

در برخی موارد، کیست پیلونیدال می تواند ارثی باشد (شما می توانید آن را از یکی از اعضای خانواده به ارث ببرید). سابقه خانوادگی شما می تواند در تعیین اینکه آیا شما به کیست پیلونیدال مبتلا شده اید یا خیر، نقش داشته باشد، برای مثال اینکه آیا موهای زبر بدن در خانواده شما وجود دارد یا خیر.

نمایش بیشتر مقالات...
8 عامل ایجاد توده های گردن در اصفهان

آیا کیست پیلونیدال مسری است؟

کیست پیلونیدال یک بیماری پوستی غیر مسری است، شما نمی توانید آن را گسترش دهید (درست مانند یک جوش). در حال حاضر، بسیاری از محققین بر این باورند که کیست پیلونیدال توسط موهای زیر پوستی ایجاد می شود.

علت ایجاد کیست پیلونیدال چیست؟

کارشناسان هنوز همه علل کیست پیلونیدال را نمی دانند. با این حال، محققین می دانند که موهای رشد کرده در چین باسن منجر به عفونت پوستی می‌شود که باعث تشکیل کیست پیلونیدال می‌شود. به این وضعیت مانند گیرکردن تکه چوب در پوست فکر کنید، با این تفاوت که در عوض یک مو رشد کرده است. اگر کیست پیلونیدال درمان نشود، ممکن است منجر به آبسه یا حفره سینوسی شود. این هر دو نشانه بدتر شدن عفونت پوست هستند.

علائم کیست پیلونیدال چیست؟

در صورت مشاهده هر یک از این علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • دردی که اغلب هنگام نشستن بدتر می شود.
 • گودی کوچک یا ناحیه بزرگ متورم بین باسن شما. این معمولا کیست پیلونیدال است. ممکن است متوجه شوید که ناحیه قرمز است و احساس حساسیت می کنید.
 • آبسه با تخلیه چرک یا خون از ناحیه چین باسن که این مایع ممکن است بدبو باشد.
 • حالت تهوع
 • ایجاد تب و لرز ناگهانی
 • وجود خستگی مفرط در فرد

آیا می توانم در دوران بارداری به کیست پیلونیدال مبتلا شوم؟

اگر چه کیست پیلونیدال در مردان بسیار شایع تر است، زنان باردار نیز می توانند به آن مبتلا شوند. اگر در ناحیه باسن خود احساس درد می کنید، می تواند نشانه ای از کیست پیلونیدال باشد که ایجاد کیست پیلونیدال در بارداری کاملا طبیعی است. در صورت مشاهده علایم این بیماری، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و بررسی شوید.

کیست پیلونیدال چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص شما، با انجام یک معاینه فیزیکی کامل شروع می کند. در طول معاینه، چین‌های باسن شما را برای علائم کیست پیلونیدال بررسی می‌کنند. اگر کیست پیلونیدال دارید، باید با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد. پزشک شما ممکن است چیزی را که شبیه یک جوش یا کیست تراوش کننده است تشخیص دهد. اگر چنین است، ممکن است چندین سوال از شما بپرسند، از جمله:

 1. آیا ظاهر کیست تغییر کرده است؟
 2. آیا مایعی را تخلیه می کند؟
 3. آیا علائم دیگری دارید؟

به ندرت ممکن است، پزشک برای جستجوی حفره های سینوسی (سوراخ های کوچک) که ممکن است در زیر سطح پوست شما ایجاد شده باشد، CT یا MRI را درخواست کند.

کیست پیلونیدال چگونه درمان می شود؟

اگر یک یا چند کیست پیلونیدال در شما تشخیص داده شود، یک طرح درمانی دریافت خواهید کرد که به بهترین وجه متناسب با مورد شما باشد. این درمان بستگی به پاسخ به چندین سوال از جمله:

 1. آیا قبلاً کیست پیلونیدال داشته اید؟
 2. آیا شما نیز مشکلات پوستی دیگری (مانند آبسه یا سینوس) در همان ناحیه داشته اید؟
 3. زمان بهبودی شما چقدر طول میکشد؟
نمایش بیشتر مقالات...
9 عامل ایجاد سرطان پانکراس در اصفهان

بسته به شدت علائم، ممکن است برای برداشتن کیست پیلونیدال به جراحی نیاز داشته باشید یا خیر. علاوه بر جراحی چندین روش درمانی دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • تخلیه کیست: این روش می تواند در مطب پزشک شما اتفاق بیفتد. یک برش کوچک (برش) برای باز کردن و تخلیه مایع از کیست عفونی شما ایجاد می شود.
 • تزریق: تزریق (فنل، یک ترکیب شیمیایی اسیدی) می تواند کیست پیلونیدال خفیف و متوسط ​​را درمان و از آن جلوگیری کند.
 • تجویز آنتی بیوتیک: آنتی بیوتیک ها می توانند التهاب پوست را درمان کنند. با این حال، آنتی بیوتیک ها به تنهایی نمی توانند کیست پیلونیدال را درمان کنند.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی می تواند موهایی را که در غیر این صورت ممکن است رشد کرده و باعث بازگشت بیشتر کیست های پیلونیدال شود، از بین ببرد.

در حالی که منتظر درمان خود هستید، می توانید با استفاده از کمپرس گرم در ناحیه آسیب دیده برای تسکین پوست خود، هر دردی را که ممکن است احساس کنید، کنترل کنید. همچنین ممکن است هنگام استفاده از صندلی بادی یا تشک درد کمتری احساس کنید.

آیا برای درمان کیست پیلونیدال نیاز به جراحی دارم؟

اگر کیست پیلونیدال مزمن دارید یا بدتر شده و حفره سینوسی زیر پوست شما ایجاد شده است، یک مورد جدی است و ممکن است برای برداشتن کامل کیست به جراحی نیاز داشته باشید. پس از آن، جراح ممکن است زخم  محل جراحی را برای مدتی باز بگذارد و یا با قرار دادن گاز استریل پانسمان کند، یا زخم را با بخیه یا فلپ پوستی ببندد (پوستی که از قسمت سالم بدن شما گرفته شده است).

هر زمان که جراحی می کنید، مهم است که از زخم خود به خوبی مراقبت کنید تا عفونی نشود. پزشک به شما می گوید که چگونه زخم خود را تمیز نگه دارید. چه مدت باید با پانسمان آن را پوشانده باشید. همچنین علائم هشدار دهنده عفونت و زمانی که باید مجدد با پزشک خود تماس بگیرید را به شما می گویند.

آیا کیست پیلونیدال خود به خود از بین می رود؟

کیست های پیلونیدال گاهی اوقات تخلیه شده و خود به خود ناپدید می شوند. اگر کیست پیلونیدال مزمن دارید، علائم شما ممکن است به مرور زمان ظاهر شوند و از بین بروند.

آیا کیست پیلونیدال قابل درمان است؟

کیست پیلونیدال گاهی اوقات با جراحی قابل درمان است و ممکن است پوست شما به طور کامل بهبود یابد. با این حال، حتی پس از جراحی، کیست پیلونیدال می تواند به عنوان یک بیماری مزمن و عود کننده باقی بماند. این امر به ویژه اگر وضعیت بدتر شده باشد یا در خانواده شما کیست پیلونیدال وجود داشته باشد، صادق است.

بهترین جراح سینوس پیلونیدال, بهترین دکتر جراح پیلونیدال, بهترین متخصص جراحی عمومی اصفهان, پیلونیدال, پیلونیدال اصفهان, پیلونیدال سیست, جراح پیلونیدال, جراحی پیلونیدال, جراحی سینوس پیلونیدال با لیزر, جراحی سینوس پیلونیدال به روش باز, جراحی سینوس پیلونیدال به روش بسته, جراحی کیست پیلونیدال, جراحی کیست پیلونیدال با لیزر, جراحی لیزر سینوس پیلونیدال, سینوس پیلونیدال, سینوس پیلونیدال اصفهان, سینوس پیلونیدال با لیزر, سینوس پیلونیدال بعد از عمل, سینوس پیلونیدال جراحی, سینوس پیلونیدال در نوزادان, سینوس پیلونیدال درمان, سینوس پیلونیدال درمان خانگی, سینوس پیلونیدال لیزر, سینوس پیلونیدال و معافیت سربازی, عمل جراحی پیلونیدال, لیزر سینوس پیلونیدال اصفهان, متخصص پیلونیدال, متخصص جراحی عمومی, متخصص جراحی عمومی اصفهان, متخصص جراحی عمومی به انگلیسی, متخصص جراحی عمومی چیست, متخصص جراحی عمومی و لیزر, متخصص سینوس پیلونیدال
سینوس پیلونیدال درمان خانگی, سینوس پیلونیدال لیزر, سینوس پیلونیدال و معافیت سربازی, لیزر سینوس پیلونیدال اصفهان, متخصص سینوس پیلونیدال

 

چگونه می توان از کیست پیلونیدال جلوگیری کرد؟

چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای کمک به جلوگیری از ابتلا به کیست پیلونیدال یا جلوگیری از بازگشت آنها انجام دهید. این مراحل عبارتند از:

 • مرتباً باسن خود را بشویید و خشک کنید (رعایت نکات بهداشتی).
 • کاهش وزن (اگر در حال حاضر اضافه وزن دارید، در صدد کاهش وزن خود باشید)
 • از نشستن طولانی مدت (اگر شغل شما اجازه می دهد) خودداری کنید تا فشار آن ناحیه را از بین ببرید.
 • تراشیدن موهای اطراف باسن (یک بار در هفته یا بیشتر). همچنین می توانید برای جلوگیری از رشد موهای زائد از یک محصول حذف موهای زائد استفاده کنید.
نمایش بیشتر مقالات...
دکتر لیپوماتیک در اصفهان

آیا کیست پیلونیدال خطرناک است؟

کیست پیلونیدال به خودی خود خطرناک نیست. جدا از دردی که ممکن است احساس کنید، همیشه این احتمال وجود دارد که کیست بتواند چندین مشکل سلامتی طولانی مدت ایجاد کند. این خطرات سلامتی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یک یا چند کیست برگشتی می تواند در همان ناحیه (یا جای دیگر، اما به طور معمول در چین باسن) ایجاد شود. اگر کیست شما عود کرد، بیماری مزمن پیلوندیال دارید.
 • عفونت سیستمیک (زمانی که عفونت در سراسر بدن شما پخش می شود). عفونت در سراسر بدن می تواند به سرعت تهدید کننده زندگی شود.
 • سرطان (به ویژه کارسینوم سلول سنگفرشی یا SCC). SCC به ندرت توسط کیست پیلونیدال ایجاد می شود. اما این نوع سرطان پوست گاهی ممکن است در صورت ابتلا به کیست پیلونیدال اتفاق بیفتد. اگر پزشک برای شما، کیست پیلونیدال تشخیص دهد، معمولاً یک نمونه چرک می گیرند و آزمایش می کنند تا مطمئن شوند سرطانی نیست.

در صورت بروز علائم کیست پیلونیدال حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا در صورت داشتن کیست پیلونیدال باید کار را ترک کنم؟

بسته به علائم شما، اگر کیست پیلونیدال دارید، ممکن است نیاز به مرخصی از کار داشته باشید. این وضعیت می تواند باعث ناراحتی زیادی شود به خصوص اگر برای مدت طولانی نشسته باشید. با پزشک خود در مورد راه های راحت تر بودن در محل کار و گزینه های درمانی برای تسکین هر گونه درد ناشی از کیست پیلونیدال صحبت کنید.

 

درمان های غلط در بیماری سینوس پیلونیدال

اپیلاسیون و خارج کردن موهای زاید پوست ناحیه روی دنبالچه، اصلا تاثیری در کم کردن بروز بیماری پیلونیدال وعود آن ندارد و فقط هزینه اضافی به فرد تحمیل می کند.

سخن پایانی

اگرچه کیست پیلونیدال به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، اما اگر به سرعت به دنبال درمان نباشید، بهبودی آن دشوارتر شده و به یک بیماری مزمن تبدیل می شود. به همین دلیل مهم است که با مشاهده اولین علائم کیست پیلونیدال معاینه شوید. همیشه در مورد علائم و نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید. برای برطرف کردن نگرانی هایتان در مورد وجود میست پیلونیدال بهتر است با مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی، علت علائم تان را مشخص کنید و سریعا تحت درمان قرار گیرید. دکتر حجت الله ایران نژاد متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی شما را در این مورد راهنمایی میکنند.

 

بهترین متخصص جراحی عمومی در اصفهان,بهترین متخصص لاپاراسکوپی در اصفهان
بهترین متخصص جراحی عمومی در اصفهان, بهترین متخصص لاپاراسکوپی در اصفهان
4.8/5 (12 دیدگاه ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *