توده یا چربی های زیر پوستی

لیپوم یا غده چربی زیر پوست

توده یا چربی های زیر پوستی، لیپوما یک توده‌ی چربی است که به آرامی بین پوست و عضله‌ رشد می‌کند. لیپوما مثل یک توده‌ی خمیری نسبتاً نرم است، که با فشار دادن، می‌تواند در زیر پوست حرکت کند، در بعضی از افراد، تعداد این توده‌ها بیشتر است و اغلب در سنین میانسالی تشخیص داده می‌شود. لیپوم یک غده‌ی سرطانی نیست و معمولاً خطری ندارد. اما اگر این غده در حال رشد یا دردناک باشد و یا آزار دهنده باشد باید برای خارج کردن آن از بدن اقدام کنید. لیپوماها تومورهای چربی بی خطری هستند که در زیر پوست ایجاد می شوند. این لیپوم یا غده چربی زیر پوست معمولاً بدون درد بوده و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر لیپوما باعث درد یا ایجاد علائم دیگری شود ، یا اگر فرد بخواهد به دلایل زیبایی آن را درمان کند، پزشک می‌تواند با جراحی آن را از بین ببرد. برای برطرف کردن نگرانی هایتان در مورد لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست ، بهتر است با مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی علت علائم تان را مشخص کنید و سریعا تحت درمان قرار گیرید. دکتر حجت الله ایران نژاد متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی شما را در این مورد راهنمایی می کنند.

شکم-درد,جراحی-شکم,جراحی-زیبایی-شکم-و-سینه,جراحی-لاپاراسکوپی,جراح-فتق-خوب-در-اصفهان
راهنمایی و مشاوره درباره لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست توسط دکتر ایران نژاد متخصص جراحی عمومی در اصفهان

علائم و ویژگی های لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست

لیپوم ، توده چربی است که زیر پوست (بین پوست و لایه عضلانی) و به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی ظاهر می شود. لیپوم یا غده چربی می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود، اما عمدتا در شانه، قفسه سینه، گردن، ران و زیر بغل تشکیل می شود و در برخی موارد نادر، ممکن است در ارگان های داخلی، استخوان ها و عضلات نیز تشکیل گردد.

نمایش بیشتر مقالات...
سوالات متداول عمل جراحی

لیپوم می‌تواند در تمام نواحی بدن شما ظاهر شود، و به طور کلی دارای ویژگی های زیر هستند :

تومورهای چربی می‌توانند خوش‌خیم یا سرطانی باشند. متخصصان نمی‌توانند به طور قطعی اعلام کنند که آیا لیپوم ها می‌توانند سرطانی باشند یا نباشند. در هر صورت با دیدن علائمی مثل دردناک بودن ، بزرگتر شدن و ایجاد هرگونه تغییرات در توده ، لازم است برای مشاوره به متخصص مراجعه کنید.


علل و عوامل خطر لیپوم چیست ؟

جالب است بدانید که غده های چربی زیر پوست در زنان شایع تر از مردان می ‌باشد، اما چرا این توده ها شکل می‌ گیرند؟ تاکنون محققین نتوانسته اند دلیل ایجاد لیپوم را بطور کامل پیدا کنند. لیپوم ها معمولاً پس از جراحات ایجاد می ‌شوند. محققان مطمئن نیستند که جراحت می‌ تواند دلیلی برای تشکیل این توده ها باشد یا نباشد.

نمایش بیشتر مقالات...
بهترین دکتر چاقی و لاغری در اصفهان

ریسک فاکتور های ابتلا به غده های چربی زیر پوست شامل موارد زیر می ‌باشد :

  • سن بین 40 تا 60 سال ژنتیک : تجربه نشان داده است که غده های چربی زیر پوست، در برخی خانواده ها رایج تر است غده های چربی زیر پوست، در هر سنی می‌ تواند ایجاد شود، اما احتمال تشکیل این توده های چربی در سنین 40 الی 60 سال بیشتر است. برخی مطالعات علمی نشان داده است که در زنان بیشتر غده های چربی زیر پوست، بصورت تکی و در مردان اکثراً بصورت دسته ای ظاهر می شود.
  • عوامل ژنتیکی : بعضی از افراد به طور ارثی ژن معیوبی دارند، که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود، که یکی از موارد نادر بوده، و به عنوان لیپوماتوز چندگانه خانوادگی شناخته می‌شود. (بیشتر لیپوم ها ارثی هستند.)
  • چاقی
  • عدم تنظیم گلوکز
  • بیماری‌های کبدی
  • دیابت
  • کلسترل بالا

تشخیص و درمان توده یا لیپوم زیر پوست

در بسیاری از موارد تشخیص غده های چربی زیر پوست برای پزشکان کار دشواری نیست. آنها با بررسی و فشردن توده می ‌توانند به نتیجه مورد نظر برسند. اگر غده های چربی زیر پوست بزرگ یا دردناک باشد، پزشکان دستور آزمایش می ‌دهند تا مواردی مانند لیپوسارکوما، نوع نادری از سرطان، را رد کنند. آزمایش های معمول درخواست شده در این موارد شامل نمونه برداری، عکس برداری فرا صوت، سی تی اسکن یا ام آرآی می‌ باشد. غده های چربی زیر پوست توده های رایجی هستند که در سطح بدن ظاهر می ‌شوند و نیاز به برداشتن آن ها نیست. پزشکان به جای برداشتن توده به بیمار توصیه می‌ کنند تا با دقت هر روز توده را بررسی کرده و در صورت مشاهده تغییرات، دوباره به پزشک مراجعه کند. در برخی از موارد غده های چربی زیر پوست با توجه به تصمیم فرد بیمار با عمل جراحی برداشته می ‌شود. بیمار شاید نگران محل تشکیل توده بوده یا غده های چربی زیر پوست، زیبایی ظاهری فرد مبتلا را برهم زده باشد. با این حال در بعضی از مواقع اگر غده های چربی زیر پوست، مانع رشد عضلات یا عامل درد باشد، پزشکان دستور به حذف توده می‌ دهند. عمل جراحی حذف غده های چربی زیر پوست، معمولاً با بی حسی موضعی انجام می ‌شود و فرد مبتلا پس از عمل می ‌تواند از بیمارستان مرخص شود. از آن جایی که غده های چربی زیر پوست معمولاً به بافت اطراف حمله ور نمی‌ شوند، به آسانی با یک برش کوچک می‌توان آن ها را بیرون آورد. پس از ایجاد برش، توده را می‌توان با فشار فیزیکی یا لیپوساکشن خارج کرد.

نمایش بیشتر مقالات...
5 عکس لیفت صورت 1401 اصفهان

تنها درمان قطعی لیپوم یا توده زیر پوست فقط جراحی می باشد

اگر شما تصمیم به جراحی و برداشتن این توده گرفتید، باید زودتر اقدام کرده و زمانی که اندازه‌ی توده کوچک است آن را بردارید. چون هر چه اندازه توده‌ها بزرگ‌تر شوند، جراحی آنها پیچیده تر خواهد بود. برای جراحی معمولاً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود، و اگر سایز توده‌ها بزرگ بود، احتمال جراحی با بیهوشی کامل وجود دارد. در برخی موارد ممکن است از لیپوساکشن استفاده شود. در این روش، توده از طریق یک سوزن توسط یک سرنگ بزرگ خارج می‌شود. در لیپوساکشن احتمال بازگشت بیماری بالاتر است.

توده های بدن,لیپوم چیست,لیپوم بدخیم,کدام توده در گردن خطرناک است,متخصص لیپوم,توده در ران پا,درمان گیاهی دانه های چربی زیر چشم,توده چربی در پشت گردن,برداشتن لیپوم بدون جراحی,برآمدگی سفت روی سر,غده در بازو,کیست چربی در کف سر,غده چربی در سر بزرگسالان,سرکه سیب برای درمان لیپوم,متخصص توده چربی,توده چربی سفت زیر پوست,دکتر خوب برای لیپوم,لیپوم اصفهان,توده چربی اصفهان,برداشتن توده در اصفهان
بهترین متخصص جراحی عمومی در اصفهان, بهترین متخصص لاپاراسکوپی در اصفهان
4.7/5 (3 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.