عمل توده یا چربی های زیر پوستی در اصفهان

لیپوم یا غده چربی زیر پوست

شکم-درد,جراحی-شکم,جراحی-زیبایی-شکم-و-سینه,جراحی-لاپاراسکوپی,جراح-فتق-خوب-در-اصفهان
راهنمایی و مشاوره درباره لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست توسط دکتر ایران نژاد متخصص جراحی عمومی در اصفهان

عمل توده یا چربی های زیر پوستی در اصفهان، توده یا چربی های زیر پوستی، لیپوما یک توده چربی است که به آرامی بین پوست و عضله‌ رشد می‌کند. لیپوما مثل یک توده خمیری نسبتاً نرم است، که با فشار دادن، می‌تواند در زیر پوست حرکت کند، در بعضی از افراد، تعداد این توده‌ها بیشتر است و اغلب در سنین میانسالی تشخیص داده می‌شود.

غده چربی یا لیپوم چیست؟

<bلیپوم یک غده سرطانی نیست و معمولاً خطری ندارد. اما اگر این غده در حال رشد یا دردناک باشد و یا آزار دهنده باشد باید برای خارج کردن آن از بدن اقدام کنید. لیپوماها تومورهای چربی بی خطری هستند که در زیر پوست ایجاد می شوند.

این لیپوم یا غده چربی زیر پوست معمولاً بدون درد بوده و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر لیپوما باعث درد یا ایجاد علائم دیگری شود، یا اگر فرد بخواهد به دلایل زیبایی آن را درمان کند، پزشک می‌تواند با جراحی آن را از بین ببرد. در مقاله عمل توده یا چربی های زیر پوستی در اصفهان به این موضوع میپردازیم

متخصص جراحی عمومی در اصفهان

برای برطرف کردن نگرانی هایتان در مورد لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست، بهتر است با مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی علت علائم تان را مشخص کنید و سریعا تحت درمان قرار گیرید. دکتر حجت الله ایران نژاد متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی شما را در این مورد راهنمایی می کنند.

علائم و ویژگی های لیپوم و توده یا غده چربی زیر پوست

لیپوم یا توده چربی است که زیر پوست (بین پوست و لایه عضلانی) و به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی ظاهر می شود. لیپوم یا غده چربی می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود، اما عمدتا در شانه، قفسه سینه، گردن، ران و زیر بغل تشکیل می شود و در برخی موارد نادر، ممکن است در ارگان های داخلی، استخوان ها و عضلات نیز تشکیل گردد.

نمایش بیشتر مقالات...
ابدومینوپلاستی فتق بعد از زایمان

نواحی درگیری با لیپوم در بدن

لیپوم می‌تواند در تمام نواحی بدن شما ظاهر شود، و به طور کلی دارای ویژگی های زیر هستند :

 • آنها دقیقاً در زیر پوست قرار دارند و بیشتر در گردن، شکم، شانه‌ها، بازوها، کمر و ران‌ها دیده می‌شوند.
 • در بعضی از موارد می‌توانند دردناک باشند. این توده ها اگر رشد کنند و به اعصاب مجاور خود آسیب برسانند، یا اینکه دارای تعداد زیادی رگ خونی باشند، می‌توانند باعث درد باشند.
 • با لمس کردن آنها متوجه حواهید شد که نرم و خمیری هستند و اگر با انگشتتان به آنها کمی فشار وارد کنید، به راحتی حرکت می‌کنند.
 • کوچک هستند. معمولاً قطر آنها بین 2 تا 5 سانتی متر هستند. باید در نظر داشته باشیم که این توده ها می‌توانند رشد کنند و بزرگ تر هم بشوند.
 • افراد مبتلا به لیپوم معمولاً یک توده‌ نرم و تخم مرغی شکل در زیر پوست خود احساس می کنند. آنها در اغلب مواقع بدون درد هستند و علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند و ممکن است بر روی مفاصل، اندام ها، اعصاب، یا رگ‌های خونی‌ تأثیر گذار باشند.
 • ممکن است فرد مبتلا به توده زیر پوستی ، نتواند آن را ببیند و یا احساس کند. با این حال، لیپوم های عمیق ، ممکن است اندام های داخلی یا اعصاب را تحت فشار قرار دهد و علائم مرتبط ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است فردی با لیپومای روده یا نزدیک روده دچار حالت تهوع ، استفراغ و یبوست شود.

تومورهای چربی می‌توانند خوش‌خیم یا سرطانی باشند. متخصصان نمی‌توانند به طور قطعی اعلام کنند که آیا لیپوم ها می‌توانند سرطانی باشند یا نباشند. در هر صورت با دیدن علائمی مثل دردناک بودن، بزرگتر شدن و ایجاد هرگونه تغییرات در توده، لازم است برای مشاوره به متخصص مراجعه کنید.

علل و عوامل خطر لیپوم چیست ؟

جالب است بدانید که غده های چربی زیر پوست در زنان شایع تر از مردان می ‌باشد، اما چرا این توده ها شکل می‌ گیرند؟ تاکنون محققین نتوانسته اند دلیل ایجاد لیپوم را بطور کامل پیدا کنند. لیپوم ها معمولاً پس از جراحات ایجاد می ‌شوند. محققان مطمئن نیستند که جراحت می‌ تواند دلیلی برای تشکیل این توده ها باشد یا نباشد.

نمایش بیشتر مقالات...
12 جراحی با عمل لاپاراسکوپی در اصفهان

علت ابتلا به لیپوم چیست؟

ریسک فاکتور های ابتلا به غده های چربی زیر پوست شامل موارد زیر می ‌باشد :

 • سن بین 40 تا 60 سال ژنتیک : تجربه نشان داده است که غده های چربی زیر پوست، در برخی خانواده ها رایج تر است غده های چربی زیر پوست، در هر سنی می‌ تواند ایجاد شود، اما احتمال تشکیل این توده های چربی در سنین 40 الی 60 سال بیشتر است. برخی مطالعات علمی نشان داده است که در زنان بیشتر غده های چربی زیر پوست، بصورت تکی و در مردان اکثراً بصورت دسته ای ظاهر می شود.
 • عوامل ژنتیکی : بعضی از افراد به طور ارثی ژن معیوبی دارند، که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود، که یکی از موارد نادر بوده، و به عنوان لیپوماتوز چندگانه خانوادگی شناخته می‌شود. (بیشتر لیپوم ها ارثی هستند.)
 • چاقی
 • عدم تنظیم گلوکز
 • بیماری‌های کبدی
 • دیابت
 • کلسترل بالا

تشخیص و درمان توده یا لیپوم زیر پوست

در بسیاری از موارد تشخیص غده های چربی زیر پوست برای پزشکان کار دشواری نیست. آنها با بررسی و فشردن توده می ‌توانند به نتیجه مورد نظر برسند. اگر غده های چربی زیر پوست بزرگ یا دردناک باشد، پزشکان دستور آزمایش می ‌دهند تا مواردی مانند لیپوسارکوما، نوع نادری از سرطان، را رد کنند.

آزمایش های معمول درخواست شده در این موارد شامل نمونه برداری، عکس برداری فرا صوت، سی تی اسکن یا ام آرآی می‌ باشد. غده های چربی زیر پوست توده های رایجی هستند که در سطح بدن ظاهر می ‌شوند و نیاز به برداشتن آن ها نیست. پزشکان به جای برداشتن توده به بیمار توصیه می‌ کنند تا با دقت هر روز توده را بررسی کرده و در صورت مشاهده تغییرات، دوباره به پزشک مراجعه کند.

نمایش بیشتر مقالات...
دکتر لیپوماتیک در اصفهان

لیپوم های زیر پوست

در برخی از موارد غده های چربی زیر پوست با توجه به تصمیم فرد بیمار با عمل جراحی برداشته می ‌شود. بیمار شاید نگران محل تشکیل توده بوده یا غده های چربی زیر پوست، زیبایی ظاهری فرد مبتلا را برهم زده باشد. با این حال در بعضی از مواقع اگر غده های چربی زیر پوست، مانع رشد عضلات یا عامل درد باشد، پزشکان دستور به حذف توده می‌ دهند.

لیپوساکشن در اصفهان

عمل جراحی حذف غده های چربی زیر پوست، معمولاً با بی حسی موضعی انجام می ‌شود و فرد مبتلا پس از عمل می ‌تواند از بیمارستان مرخص شود. از آن جایی که غده های چربی زیر پوست معمولاً به بافت اطراف حمله ور نمی‌ شوند، به آسانی با یک برش کوچک می‌توان آن ها را بیرون آورد. پس از ایجاد برش، توده را می‌توان با فشار فیزیکی یا لیپوساکشن خارج کرد.

تنها درمان قطعی لیپوم یا توده زیر پوست فقط جراحی می باشد

اگر با مطالعه مقاله عمل توده یا چربی های زیر پوستی در اصفهان، شما تصمیم به جراحی و برداشتن این توده گرفتید، باید زودتر اقدام کرده و زمانی که اندازه‌ی توده کوچک است آن را بردارید. چون هر چه اندازه توده‌ها بزرگ‌تر شوند، جراحی آنها پیچیده تر خواهد بود. برای جراحی معمولاً از بی حسی موضعی استفاده می‌شود، و اگر سایز توده‌ها بزرگ بود، احتمال جراحی با بیهوشی کامل وجود دارد.

در برخی موارد ممکن است از لیپوساکشن استفاده شود. در این روش، توده از طریق یک سوزن توسط یک سرنگ بزرگ خارج می‌شود. در لیپوساکشن احتمال بازگشت بیماری بالاتر است.

سخن پایانی دکتر ایران نژاد

مطلب عمل توده یا چربی های زیر پوستی در اصفهان، صرفا جهت افزایش دانش و اطلاعات شما مخاطب گرامی بوده و به هیچ عنوان جایگزین توصیه پزشک یا افراد متخصص درمانی نخواهد بود. بهتر است برای درمان هر نوع بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین درمان برای شما انتخاب شود.

4.9/5 (7 دیدگاه ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *